FAQ / často kladené otázky

Na otázky odpovídá poradce ve franchisingu Dr. Jaroslav Tamchyna:

Otázka: Mohu jako franchisee podnikat aniž bych musel do podnikání vložit nějaké vlastní peníze?
ČIFRA: Ne. Většina franchisorů vyžaduje, abyste uhradil polovinu základní investice do vybavení obchodní jednotky z vlastního. Také bude pravděpodobně chtít zaplatit vstupní franchisingový poplatek.

Otázka: Jak a kde si mohu koupit franchisingovou licenci?
ČIFRA: Zatím neexistuje místo, které by nabízelo úplnou a aktuální nabídku franchisingových licencí. Můžete se poradit s franchisingovým poradcem, dotázat se franchisingové asociace nebo zkusit hledat na internetu. Nejprve si ale ujasněte, jaký typ podnikání by vám seděl a zda by vám role franchisee vyhovovala.

Otázka: Jsem podnikatel a mé prodejní síti se v poslední době nedaří. Mohl by mi nějak pomoci franchising?
ČIFRA: Franchising rozhodně není lék na finanční potíže. Jeho příprava od franchisora vyžaduje dostatek zdrojů (kapitálu, lidí, informací) a určitý čas na vyzkoušení (zhruba 1 rok). Návratnost franchisingové sítě se odhaduje až za 2 roky.

Otázka: Mohu pro vytvoření smlouvy o franchisingu použít některý ze smluvních vzorů např. z internetu?
ČIFRA: Rozhodně tento postup nedoporučuji. Smlouvy o franšízingu by měly popsat závazné chování obou stran pro celou řadu situací, které mohou během dlouhodobého smluvního vztahu nastat - smluvní vzory neobsahují. Vždy se vyplatí pro tento typ poměrně složité smlouvy využít právníka, který se na smlouvy o franšízingu specializuje. Několik z nich je členy Franchise Clubu.

Otázka: Dostal jsem nabídku k podpisu smlouvy franchisingu od firmy, která, jak se mi zdá, za peníze, které požaduje, mi toho mnoho nenabízí.
ČIFRA: Franchisor by měl nabízet silnou a známou značku, know-how, produkt (výrobek, služby) nebo technologie a trvalou podporu svých franchisee. Pokud máte pochybnosti, zeptejte se např. jak jsou spokojení u těch, kteří franchising již uzavřeli dříve a podnikají tak nejméně rok. V pochybnostech se můžete obrátit také na náš institut.

pošlete nám dotaz

Zajímá-li vás nějaká otázka týkající se franchisingu, napište nám ji. Odpovíme vám a vaši otázku i s odpovědí zveřejníme.

kontakt